Burc yorumlari

 • koç burçu
 • boğa burcu
 • ikizler burcu
 • yengeç burcu
 • aslan burcu
 • başak burcu
 • terazi burcu
 • akrep burcu
 • yay burcu
 • oğlak burcu
 • kova burcu
 • balik burcu
 • Çocuklarda kemik ağrısı kanser habercisi

  Çocuklarda kemik ağrısı kanser habercisi

  Çocuklarda kemik ağrısı kanser habercisi

  Çocukları uykudan uyandırabilen ağrı ve şişlik ile kendini gösteren kemik tümörü, genellikle 10-30 yaş aralığında ortaya çıkıyor. İyi huylu kemik tümörleri en sık 5-20 yaş grubunda görülürken; metastaz şeklindeki tümörlerle 40 yaş üstündeki kişilerde karşılaşılıyor.

  Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Cihangir Yurdoğlu, bir dokunun kontrolsüz şekilde çoğalarak büyümesi ve kitle oluşturmasının “tümör” olarak isimlendirildiğini ve vücutta kemik dahil birçok dokuda görülebildiğini söyledi.

  Her tümörün kanser olmadığını, iyi huylu tümörlerin ilk başladığı bölgeden başka yere yayılmadığını belirten Yurdoğlu, bunların tedavi edilmelerine rağmen bazen nüksedebilme ihtimali bulunduğunu, ancak bunun kötü anlamına gelmediğini ifade etti. Yurdoğlu, “habis” denilen tümörlerin ise kötü huylu olduğunu ve kanser özelliği taşıdığını anlatarak, bunun başka organlara yayılabilme kabiliyeti bulunduğunu ve genel olarak hayati risk taşıdığını bildirdi.

  Metastaz durumunda ise akciğer, meme gibi başka organlarda ortaya çıkan kanserlerin kemiğe sıçrayan tiplerinin de mevcut olduğunu dile getiren Yurdoğlu, Türkiye’de bir yıl içinde görülen yeni kötü huylu kemik tümörlerinin sayısının yaklaşık bin 500 olduğunu söyledi. Yurdoğlu, “Belki sayı olarak çok yüksek görülmeyebilir, ancak bu hastalıkların daha çok gençlerde görülmesi ve ölümcül seyretmesi olayın önemini arttırmaktadır” dedi. İyi huylu kemik tümörlerin çok daha yaygın olduğunun altını çizen Yurdoğlu, metastazik kemik tümörlerinin ise ileri yaşlarda ortaya çıktığına ve kanserli hastalar arasında oldukça sık karşılaşıldığına dikkati çekti.
  “KÖTÜ HUYLU KEMİK TÜMÖRLERİ 10-30 YAŞ ARALIĞINDA GÖRÜLÜYOR”
  Yurdoğlu, iyi huylu kemik tümörlerinin en sık 5-20 yaş grubunda görüldüğünü, ancak 2 yaşındaki bir çocukta da tümör ile karşılaşılabildiğini dile getirdi. Bu yaşların, kemiklerin aktif olarak büyüdüğü dönem olduğunu ve normal büyümeyi sağlayan hormonlardan bu tümörlerin de etkilendiğini vurgulayan Yurdoğlu, “Kötü huylu kemik tümörlerini daha çok 10-30 yaş aralığında görüyoruz. Metastaz şeklindeki kemik tümörleri ile 40 yaş üstündeki kişilerde karşılaşıyoruz” diye konuştu.

  “AĞRI, ÇOCUĞU UYKUDAN UYANDIRABİLİR”
  Yurdoğlu, hastalığın kendini ağrı ile gösterdiğini ve şikayetin süreklilik kazandığını ve zamanla artabildiğini anlatarak, şunları kaydetti:

  “Ağrı, çocuğu uykudan uyandırabilir. Bazen tümör bölgesinde şişlik ele gelir. Kemik tümörlerinin özelliklerinden bir diğeri de kemiği eriterek kemiğin gücünü zayıflatmasıdır. Daha önce fark edilmeyen bir tümör, kemikte bir kırığa neden olarak karşımıza çıkabilir. Bazen da hiçbir bulgu yoktur ve tesadüfen başka bir amaçla çekilen röntgen filminde tanı konulur.”

  Tanı için röntgen, MR, bilgisayarlı tomografi gibi çeşitli radyolojik tetkikler yapıldığını belirten Yurdoğlu, şüpheli durumlarda alınan küçük doku örneklerinin patolojik incelemesinin yapıldığını ifade etti.

  Tanıda gecikme ve uygun olmayan tedavinin geri dönüşü olmayan sonuçlara neden olabileceğinin altını çizen Yurdoğlu, tedavinin tümörün yapısına ve evresine göre değiştiğini söyledi. Yurdoğlu, “İyi huylu tümörlerin ağrıya yol açması, kemiği zayıflatıp kırığa neden olması ve büyüme eğilimi göstermesi halinde çevre dokulara zarar verdiğinde ameliyat edilir. Bazı tip tümörlerde hiç müdahale edilmeden sadece takip etmek yeterli olabilir. Kötü huylu tümörlerde ise daha büyük ameliyatlar ile tümörün tipine göre radyoterapi ve kemoterapi uygulanabilir” diye konuştu.

  Yurdoğlu, anne ve babaların çocuklarının kemik ağrısı şikayeti karşısında duyarlı olması ve vakit kaybetmeden hekime başvurulması gerektiği uyarısında bulundu.

  Okunma Sayısı ; 615

  Çocuklarda kemik ağrısı kanser habercisi Benzer Yazılar

  Islak saçla uyumanın zararları Yoğun bir günün ardından duşa girmek kadar rahatlamaya yardımcı bir şey yok. Fakat bu rahatlık saçlarınızı
  Cinsel hastalık belirtileri Günümüzde yaygın bir sağlık sorunu olarak görülen cinsel hastalık belirtileri sizlere bu tarz bir hastalığa sahip
  Sınav öncesi zihin açıcı yiyecekler Hayatınızın en önemli sınavı yaklaşıyorsa sınav öncesi zihin açıcı yiyecekler tüketerek sınava
  Süt içelim mi, içmeyelim mi? Sağlık alanında artıya, eksi demenin prim yaptığı bir dönemden geçiyoruz. Yıllar süren adeta iğneyle kuyu kazılarak
  Ağız kuruluğunun nedenleri nelerdir? Ağız kuruluğu hemen hemen herkesin yaşadığı sorunlardan biridir. Ağız kuruluğunun nedenleri nelerdir?

  Toplam 0 Yorum Yapılmış

  Alttaki formu doldurup yorumunuzu ekleyebilirsiniz
  Çocuklarda kemik ağrısı kanser habercisi Etiketler