Burc yorumlari

 • koç burçu
 • boğa burcu
 • ikizler burcu
 • yengeç burcu
 • aslan burcu
 • başak burcu
 • terazi burcu
 • akrep burcu
 • yay burcu
 • oğlak burcu
 • kova burcu
 • balik burcu
 • Çocuk gelin erken doğum yapmış

  Çocuk gelin erken doğum yapmış

  Çocuk gelin erken doğum yapmış

  Çocuk gelin Kader Erten‘in ölümüyle ilgili çok yönlü soruşturma başlatan savcılık, aile bireylerinin tek tek ifadesine başvurdu.

  SİİRT‘in Pervari İlçesi’ne bağlı Yapraktepe Köyü‘nde, 11.5 yaşında evlendirilen, 12.5 yaşında anne olan ve erken doğumla dünyaya getirdiği ikinci bebeğinin ölümünün ardından evinde tabancayla vurulmuş cesedi bulunan 14 yaşındaki Kader Erten, dün gece toprağa verildi. Kader’in ölümüyle ilgili soruşturma çok yönlü sürdürülürken, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam da konuyla ilgili devreve girdi.

  Yaklaşık 2.5 yıl önce Van’ın Çatak İlçesi‘nde, ailelerin onayı üzerine Mehmet Atak ile imam nikahı evlendirilen Kader Erten, Siirt’in Pervari İlçesi’ne bağlı Yapraktepe Köyü‘ne gelin geldi. Resmi nikahsız eşi Atak’ın ailesiyle yaşamaya başlayan Kader Erten, evlendikten bir yıl sonra ilk çocuğunu dünyaya getirdi. Yaklaşık bir yıl sonra ikinci bebeğine hamile kalan Kader Erten’in eşi, 2 ay önce askerlik görevini yapmak için Edirne’nin Keşan İlçesi‘ndeki birliğine teslim oldu.

  1.5 yaşındaki oğlu ve karnındaki 7 aylık bebeğiyle askerdeki eşinin yolunu bekleyen Kader Erten’in, erken doğumla dünyaya getirdiği ikinci kız bebeği öldü. Bu olayın ardından bunalıma girdiği belirtilen ‘çocuk gelin’, geçen cuma günü odasında tabancayla vurulmuş halde ölü bulundu.

  Kader Erten‘in cesedi, otopsi için Diyarbakır Adli Tıp Kurumu’na gönderildi. Pervari Cumhuriyet Başsavcılığı ölümü şüpheli bularak, soruşturma başlattı. Savcılık, Kader Erten’in eşi Mehmet Atak’ın aile fertlerinin ifadelerini aldı. Atak Ailesi fertleri, gelinlerinin ikinci çocuğunu kaybettikten sonra bunalıma girdiğini ve odasından çıkmadığını, bu nedenle intihar ettiğini iddia etti.

  GECE TOPRAĞA VERİLDİ

  Dün Diyarbakır Adli Tıp Kurumu’nda yapılan otopsinin ardından Kader Erten’in cenazesi, gece Pervari Kaymakamlığı‘nın tahsis ettiği araçla götürüldüğü Yapraktepe Köyü’nde toprağa verildi. Cenazeye, az sayıda kişinin katıldığı öğrenildi. Kader Erten’in askerliğini yapan dini nikahlı eşi Mehmet Atak’ın ise birliğinden izin olarak memleketine gelmek üzere yola çıktığı, cenazeye yetişemediği belirtildi.

  Siirt Cumhuriyet Başsavcılığı yetkilileri, Kader Erten’in geçen yıl küçük yaşta evlendirilmesiyle ilgili bir soruşturma açıldığını bu soruşturma kapsamında yaşının tespit edilmesi için Kader Erten’in daha önce hastaneye gönderildiğini söyledi. Hastaneden gelen ilk raporlara göre geçen yıl Kader’in yaşının ’16’ olarak belirlendiği belirtilerek, “Ancak bu konuda kesin yaşın tespit edilmesi için çalışmalar sürüyor” dedi.

  Nüfus cüzdanındaki doğum tarihi 21 Temmuz 2000 olan Kader Erten‘in eşinin ailesi ise verdikleri ifadede, gelinlerinin nüfusa geç kaydettirildiğini savunarak, “Geçen yıl onun gerçek yaşını belirlemek için test yaptılar. Halen mahkemesi sürüyor” dedi.

  BAKAN İSLAM, EL KOYDU

  Öte yandan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, Kader Erten ölümüyle ilgili devreye girdi. Bakan İslam’ın tamilatı üzerine Aile Sosyal Politikalar Siirt İl Müdürü Hıfzullah Canpolat, bu sabah saatlerinde köye gitti. Polat, köyde incelemelelerini sürdürürken, gerek görülmesi halinde Kader Erten’in 1.5 yaşındaki oğlu devlet korumasına alınacak. Yapılan incelemede Erten’in 1.5 yaşındaki oğlunun da henüz nüfusa geçirilmediği belirlendi.

  Siirt Valisi Ahmet Aydın da Kader Erten’in nüfustaki kaydının 2000 doğumlu olduğunu belirterek, ancak geçen yıl yapılan soruşturma kapsamında kemik yaşının 16 olarak tespit edildiğini söyledi. Vali Aydın, kesin yaş tespiti için çalışmaların sürdüğünü belirterek, “Ölümü intihar gibi görünüyor. Ancak her türlü ihtimale karşı savcılık soruşturma başlattı. Kesin ölüm nedeni için Diyarbakır’da otopsi yapıldı, soruşturma sürdürülüyor” dedi.

  ERKEN DOĞUM YAPMIŞ

  Siirt’in Pervari İlçesi’ne bağlı Yapraktepe Köyü‘nde Kader Erten’in ölümüyle ilgili detaylar ortaya çıkmaya devam ediyor. Kader’in, geçen yılın Eylül ayında, 6 aylık hamileyken, sancıları tutunca Pervari Devlet Hastanesi‘ne götürüldüğü, burada erken doğum yaptığı ortaya çıktı. Buradaki işlemleri sırasında Kader Erten’in kimliğinde 2000 doğumlu olduğu görülünce de durumun polis ve savcılığa bildirildiği kaydedildi.

  Savcılık, Kader Erten‘in 15 yaşından küçük yaşta evlendirilmesi üzerine ‘nitelikli cinsel istismar’ soruşturması başlatıp, Van’ın Çatak İlçesi‘nde yaşayan anne ve babası ile evlendirildiği Mehmet Atak’ın ailesinin ifadelerini aldı. Soruşturma sürerken, dini nikahlı eş Mehmet Atak, 21 Kasım 2013 günü askere gitti. Kader Erten’in erken doğan bebeği ise Elazığ’daki hastaneye sevk edildi. Kuvözde tutulan bebek burada yaklaşık 3 ay tedavi gördükten sonra götürüldüğü Yapraktepe Köyü’nde yaşamını yitirdi.

  BİR GÜN ÖNCE EŞİNİ ARAMIŞ

  Bebeğini kaybeden Kader Erten, cuma günü askerde bulunan dini nikahlı eşini telefonla arayarak, bebeklerinin öldüğünü haber verdiği belirtildi. Yakınları, bebeğinin ölümü üzerine Kader Erten’in bunalıma girdiğini söyledi.

  BAKANLIK SORUŞTURMA MÜDAHİL OLACAK

  Aile ve Sosyal Politikalar Siirt İl Müdürü Hıfzullah Canpolat, köyde aile bireyleriyle görüştü. Canpolat, aileye gerekli tüm desteğin verileceğini belirterek, Kader’in ölümüyle ilgili soruşturmaya da bakanlık olarak müdahil olacaklarını söyledi. Canpolat, aileye ilk etapta sosyal yardımda bulunacaklarını belirterek, Kader Erten’in 1.5 yaşındaki çocuğunun koruma altına alınmasıyla ilgili işlemi daha sonra yapacaklarını söyledi.

  Okunma Sayısı ; 812

  Çocuk gelin erken doğum yapmış Benzer Yazılar

  Irak Ordusunun Sincar’a İlerlediği Bilgisini Teyit Ettik! Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, Irak ordusunun Sincar’a ilerlediği ve bazı
  Erdoğan’dan Bürokratlara Mesaj: Şikayetler Alıyorum, Versin İstifasını Çeksin Gitsin Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sorumluluk almaktan
  Başbakan Yıldırım’dan Özkul ve Boysan Ailelerine Taziye Telefonu Başbakan Binali Yıldırım, Münir Özkul’un kızını ve Aydın Boysan’ın
  Bu Kimlik Türkiye’de Tek! Doğum Tarihi Hanesinde Gün ve Ay Yazmıyor Karabük’te 76 yaşındaki yaşlı kadının kimliğinde ay ve gün
  Eşini kabustan çekti aldı Şile açıklarında 9 kişilik mürettebatıyla batan “Bilal Bal” isimli kuru yük gemisinde makine yağcısı

  Toplam 0 Yorum Yapılmış

  Alttaki formu doldurup yorumunuzu ekleyebilirsiniz
  Çocuk gelin erken doğum yapmış Etiketler