Burc yorumlari

 • koç burçu
 • boğa burcu
 • ikizler burcu
 • yengeç burcu
 • aslan burcu
 • başak burcu
 • terazi burcu
 • akrep burcu
 • yay burcu
 • oğlak burcu
 • kova burcu
 • balik burcu
 • Bonuslu elektrik

  Bonuslu elektrik

  Bonuslu elektrik

  Enerji uzmanları, kesintilere karşı en kestirme çözümü açıkladı.

  ELEKTRİK kesintileri, enerjideki arz-talep dengesi için atılması gereken adımları yeniden gündeme getirdi. Sektör yetkilileri belli bir ‘bonus’ verilerek, tüketicilerin talep tasarrufuna yönlendire-bileceği görüşünde.

  TÜRKİYE genelinde yaşanan elektrik kesintilerinin tekrarlanmaması için yapılabilecekler konusunda sektör temsilcileri hemfikir. Doğalgazda kontrat miktarının yüzde 10 ila 20’si kadar depo kapasitesinin oluşması, serbestleşme, kaynak çeşitliliği konusunun ülke gündeminde önceliklendirilmesi gibi önlemler sektörün tüm kesimleri tarafından yıllardır gündeme getiriliyor.
  Ancak kısa vadede, tüketim tarafında da atılabilecek adımlar var. Üst düzey bir sektör temsilcisi, “Son 25 yıldır ortalama 20 gün maksimum süren aşırı talep artışı var. Bunun 10 günü ilk kez aralık ayında gerçekleşti. Yatırımlar kadar talebin yönetilmesi de önemli. 2-3 bin MW’ları yönetememekten dolayı bu sonuçlar doğmamalı. Birtakım tüketicilere, belli bir bonus vererek, kullandığı enerji miktarını bazı dönemlerde azaltması istenebilir” diye konuştu. Talep yönetiminin, çok daha ucuz seçenek olduğunu dile getiren sektör temsilcisi, şöyle devam etti: “Bu formül demir-çelik, çimento sanayicileri gibi büyük tüketicilerin de işine gelir; Enerji kontratını likit hale getirme imkanı getiriyorsunuz. Nasıl santraller devreye giriyor ve çıkıyorsa, büyük tüketicilere de bu imkân sunulmalı. Böylece talep tarafının daha az enerji kullanmasına gönüllü katılım sağlanmış olur.”

  Bonus sistemi nasıl işler?

  SEKTÖR yetkililerinin anlatımına göre, enerjinin yüzde 40-50’sini tüketen büyük tüketicilerin piyasa katılımcısı olmaları durumunda sistem şöyle işliyor: “Teknik özelliklere sahip olmak koşuluyla tüketimi yıllık 1 milyon kilovat saatin üzerinde olanlar katılabilir. Talebin yüksek olduğu dönemlerde, belli saatlerde tüketimi durdurmaları durumunda bir bonus ödenir. Nasıl üretici tarafı düşük talepte devreden çıkıyorsa, tüketici de yüksek talep olduğu zaman devreden çıkabilir.”

  Esnek talep kullanılıyor

  ENERJİ Ticareti Derneği (ETD) Başkan Yardımcısı Mustafa Karahan talep kontrolü konusunda, “Normal şartlarda bir ürünün fiyatı yükselince, talep azalır. Bu elektrikte geçerli değil. Fiyat ne olursa olsun tüketim devam ediyor. Bu, ekonomiyi etkileyecek bir durum teşkil etmiyor. Yılda beş ila on saatten bahsediyoruz” dedi.

  Soğuklarla kaçak da artıyor

  HAVALARIN soğumasına paralel olarak kaçak kullanım da artıyor. Edinilen bilgilere göre, Dicle Elektrik Dağıtım Bölgesi’nde tüketim 52 MW’lar seviyesindeyken, bir haftada 60 MW’a çıktı. Yani yüzde 20’ye yakın bir tüketim artışı gerçekleşti. Enerjiye ihtiyaç olduğu dönemde legal enerji kadar illegal enerji tüketiminin de artış gösterdiği kaydediliyor.

  Benzine 7 kuruş indirim

  BENZİN fiyatlarında bu geceden itibaren indirime gidilecek. Sektör yetkilileri, benzinde bu gece yarısından geçerli olmak üzere litrede 7 kuruşluk indirim olacağını söyledi. İndirimin ardından benzinin litre fiyatı İstanbul’da 4,82 lira olacak. Yetkililer, söz konusu indirimin döviz kuru ve petrol fiyatlarındaki değişime bağlı olduğunu bildirdi. Aralık ayının ilk haftasında LPG, benzin ve motorine üst üste zamlar gelmişti. Benzinin fiyatı bu zamla İstanbul’da 4.89 TL’ye çıkmıştı.

  Okunma Sayısı ; 492

  Bonuslu elektrik Benzer Yazılar

  Zamlı maaşlar o tarihte ödenecek Emekliler ve memurların zam oranlarının belli olmasının, hesapların yapılmasının ardından, sıra ödemelere
  Köy köy gezerek tatlı satıyor Bitlis’in Güroymak ilçesinde yaşayan Vedat Kandemir Wholesale Jerseys isimli genç, ilçeden aldığı tatlıları
  Müezzinoğlu: Emeklimize adam gibi maaş ödeyelim Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, “Mesela yaşa takılanlara biz
  Cepteki Bozuk Paralar 2 Milyar Liraya Dayandı 2016 yılında tedavüle sokulan 350 milyon madeni parayla beraber Türk halkının cebindeki bozukluklarının
  ÖTV Muafiyeti En Çok Taksicileri Sevindirecek Başbakan’ın ÖTV muafiyeti müjdesi, yaklaşık 1 milyon 200 bin ticari aracı ilgilendiriyor.

  Toplam 0 Yorum Yapılmış

  Alttaki formu doldurup yorumunuzu ekleyebilirsiniz
  Bonuslu elektrik Etiketler