Burc yorumlari

 • koç burçu
 • boğa burcu
 • ikizler burcu
 • yengeç burcu
 • aslan burcu
 • başak burcu
 • terazi burcu
 • akrep burcu
 • yay burcu
 • oğlak burcu
 • kova burcu
 • balik burcu
 • BM’den ürkütücü kanser raporu

  BM'den ürkütücü kanser raporu

  BM’den ürkütücü kanser raporu

  BM, 20 yıl sonra yıllık kansere yakalanma sayısı 22 milyona çıkacak.

  BM Dünya Sağlık Örgütü’nün WHO’nun kanser konusunda uzman birimi Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı’nın (IARC) 40’tan fazla ülkeden 250 bilim adamının önderliğinde hazırladığı “Dünya Kanser Raporu 2014” açıklandı.

  Rapora göre, yıllık kansere yakalanma vakaları ve kanser nedeniyle ölüm oranlarında önemli bir artış eğilimi göze çarpıyor. Raporda kanser vakalarının artış eğiliminin çözümü içinse önleyici çalışmalara hız verilmesi ve etkin önlemlerin uygulamaya geçirilmesi gerekiyor.

  Raporda 2012’de tahmini olarak dünya genelinde 14 milyon olan yeni kanser vakasının gelecek 20 yıl içinde neredeyse iki katı olan 22 milyona ulaşması bekleniyor.

  Kanser nedeniyle gerçekleşen ölümlerde de benzer bir artışın beklendiği raporda, 2012’de 8,2 milyon ölüm oranının da 20 yıl içinde yıllık 13 milyona çıkacağı öngörülüyor.

  Rapora göre, 2012 yılında en fazla akciğer, göğüs ve kalın bağırsak kanseri tanıları konuldu. Kanserden ölüm oranlarında da birinci sırayı akciğer kanseri alıyor.

  Kanser tedavilerinin gittikçe yükselen maliyeti nedeniyle tedavi masraflarının ekonomiler üzerinde büyük yük oluşturmasını ve yoksul ülkelerdeki hastaların tanı ve tedavi imkanlarına ulaşımını olumsuz etkiliyor.

  Raporda, 2010 yılında kanserin dünya genelindeki maliyeti 1.16 trilyon dolar olarak tespit ediliyor.

  HASTALARIN YARISI HASTALIĞI YENİYOR

  Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu Derneği, Türkiye’de kanser hastası olmanın kesinlikle ölümle sonuçlandığı gibi yanlış bir bilinç olduğuna değiniyor.

  Dernek, son beş yıl içerisinde hastalığı geçiren bireyler arasında hayatta kalma oranının yüzde 50’nin üzerine çıktığını açıklıyor.

  ‘PSİKOLOJİ ÖNEMLİ’

  Türkiye Psikiyatri Derneği, kanser tedavisinde hastaların psikiyatrik destek almalarının önemli olduğunu belirtti.

  2025 yılında tahminen yaklaşık 19 milyon yeni kanser vakası beklendiğine işaret eden Dernek,Türkiye de her geçen gün sayıları artan kanser hastalarının tedavi sürecinde psikolojinin önemine dikkat çekerek, psikiyatrik sorunların hastalığın seyrini olumsuz etkilediğini vurguladı.

  Okunma Sayısı ; 565

  BM’den ürkütücü kanser raporu Benzer Yazılar

  Islak saçla uyumanın zararları Yoğun bir günün ardından duşa girmek kadar rahatlamaya yardımcı bir şey yok. Fakat bu rahatlık saçlarınızı
  Cinsel hastalık belirtileri Günümüzde yaygın bir sağlık sorunu olarak görülen cinsel hastalık belirtileri sizlere bu tarz bir hastalığa sahip
  Sınav öncesi zihin açıcı yiyecekler Hayatınızın en önemli sınavı yaklaşıyorsa sınav öncesi zihin açıcı yiyecekler tüketerek sınava
  Süt içelim mi, içmeyelim mi? Sağlık alanında artıya, eksi demenin prim yaptığı bir dönemden geçiyoruz. Yıllar süren adeta iğneyle kuyu kazılarak
  Ağız kuruluğunun nedenleri nelerdir? Ağız kuruluğu hemen hemen herkesin yaşadığı sorunlardan biridir. Ağız kuruluğunun nedenleri nelerdir?

  Toplam 0 Yorum Yapılmış

  Alttaki formu doldurup yorumunuzu ekleyebilirsiniz
  BM’den ürkütücü kanser raporu Etiketler