Burc yorumlari

 • koç burçu
 • boğa burcu
 • ikizler burcu
 • yengeç burcu
 • aslan burcu
 • başak burcu
 • terazi burcu
 • akrep burcu
 • yay burcu
 • oğlak burcu
 • kova burcu
 • balik burcu
 • ‘Bıçak kemiğe dayanmadı, bıçak kemiği kesti’

  'Bıçak kemiğe dayanmadı, bıçak kemiği kesti'

  ‘Bıçak kemiğe dayanmadı, bıçak kemiği kesti’

  Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış AŞ Üst Yöneticisi (CEO) Ali Haydar Bozkurt, otomotiv sektörünün kur artışlarını absorbe edebileceği noktayı çoktan geçtiğini belirterek, “Bıçak kemiğe dayanmadı, bıçak kemiği kesti sektörde” dedi.

  Ali Haydar Bozkurt, Toyota’nın 2013 yılı değerlendirmesi ve 2014 yılı beklentilerine ilişkin düzenlenen basın toplantısında, bu yıl otomotiv pazarında yüzde 30 oranında daralma beklediklerini, toplam pazarın 600 bin adetler civarında olmasının öngördüklerini kaydetti. Otomotiv pazarının gerçek potansiyelinin bir milyon adedin üzerinde olduğuna inandığını ve bu pazarda sadece satış rakamlarına değil firmaların karlılığına da bakılması gerektiğine işaret eden Bozkurt, özellikle geçen yılın ikinci yarısındaki ekonomik konjonktürün, firmaların karlılıklarını biraz alıp götürdüğünü dile getirdi.

  Toyota olarak satışlarını 2013’te önceki yıla göre yüzde 11 oranında artırdıklarını ve dünyanın en çok satılan modeli olma unvanını elinde bulunduran Corolla satışlarının bu artışta ciddi etkisi olduğunu anlatan Bozkurt, satışlarının yarısından fazlasını yerli üretilen araçlarla yapan bir marka konumunda olmalarından dolayı mutluluk duyduklarını ifade etti.

  Bozkurt, geçen yıl pazarda satılan otomobiller içinde yerli üretimin azaldığına dikkati çekerek, buna karşılık Toyota’nın aynı dönemde yerli üretimini yüzde 15 artırdığını söyledi.

  “Böyle giderse, her ay zam gelir”

  Türkiye’de vergi gelirlerinin yaklaşık yüzde 20-21’inin otomotiv ve ilgili sektörler tarafından oluşturulduğuna değinen Bozkurt, şöyle devam etti: “Burada bir şey olduğu zaman etkisi büyük oluyor. 800 bin adedin altına inen pazar, hafif sarı alarmların olduğu pazar sayısıdır. 700 binin altını sarı ile kırmızı arasında bir alarm, buna turuncu alarm durumu diyebiliriz. 600 binin altını ise kırmızı alarm olarak görüyorum. Bulunduğumuz noktada turuncu alarm durumundayız. Ümit edelim ki bu belirsiz süreç, kurlardaki iniş çıkışlar uzun sürmesin ve turuncu alarm durumundan en azından sarıya doğru bir geçiş olsun. Ama bu yıl biz pazarın yaklaşık yüzde 30 daralacağını öngörüyoruz. Toplam pazarın ise 600 bin adet seviyesine kadar ineceğini düşünüyoruz. Pazar 600 binlerin altına inerse, daha kötü dönemler konuşulmaya başlar. Dile getirmek istemesek de istihdam ile ilgili önlemler gündeme gelir.”

  Bozkurt, orta ve uzun vadede Türkiye ekonomisinde ihracat ve tasarruf noktalarının baskı oluşturduğunu belirterek, “Cari açıkla ilgili bir çözüm geliştirilmesi artık bizim için çok önemli. Çünkü biz artık uzun soluklu, daha istikrarlı büyüyen bir ekonomi istiyoruz. Bir sabah inen, bir sabah çıkan bir ekonomi içerisinde olmak istemiyoruz. Bundan yorulduk. Bugün için çözümler üretmektense orta ve uzun vadede çözümler üretmek lazım. Bunun da çıkar yolu Türkiye’deki yatırımları artırmaktan geçiyor” yorumunda bulundu. Otomotiv yatırımlarının artırılmasının yolunun iç pazarın büyümesinden geçtiğine işaret eden Bozkurt, sektöre yönelik alınan yeni düzenlemelerin pazarın büyümesine ters etki yaptığını ifade etti. Doların TL karşısında sürekli rekor kırmasının sektör üzerinde yarattığı baskıya ilişkin bir soru üzerine Bozkurt, şunları kaydetti:.

  “Kurda bizim artık absorbe edebileceğimiz çizgiyi çoktan geçtik. Bıçak kemiğe dayanmadı, bıçak kemiği kesti sektörde. Geçtiğimiz yılın son çeyreğinde absorbe edebileceğimiz noktaların çok gerisinde kaldık. Yani şu anda sektör için artık ‘Vergi artışı ve kur artışını absorbe ederiz’ gibi bir durum kalmadı. Otomotiv sektörü 15-20 yıl önce karlı bilinen bir sektördü. Bugün artık bu özelliğini yitirmiş durumda. Global anlamda otomotiv sektörü gerçekten çok sıkıntı yaşıyor. Böyle bir ortamda, ‘Şunu absorbe ederiz, bunu absorbe ederiz’ söylemlerini gerçekçi bulmuyorum. Böyle giderse, otomobile her ay zam gelecek.”

  Bozkurt, otomotiv sektöründe bu yıla ilişkin karamsarlığın bulunduğunu, buna karşılık Hükümetten sektörel bir desteğin gelip gelmeyeceğine ilişkin beklentilerinin sorulmasının üzerine ise “Ben böyle bir adım atılacağını bu yıl için sanmıyorum. Çünkü alınan önlemler zaten soğutma amaçlı” dedi. Ali Haydar Bozkurt, bu yıla ilişkin erteledikleri bir yatırımlarının olmadığını da sözlerine ekledi. –

  Yeni Auris Touring Sports, şubatta Türkiye yollarında

  Toplantıda, yeni model Auris Touring Sports’un Türkiye lansmanı da yapıldı. Auris Touring Sports, benzinli ve dizel motor seçenekleriyle şubat ayından itibaren satışa sunulacak. Station-wagon otomobiller arasında fonksiyonel yükleme alanı ve dinamik tasarımı ile C segmentine yeni bir soluk getiren Yeni Auris Touring Sports, 2,047 metre uzunluğa ve 1,658 litreye varan bagaj kapasitesiyle aile otomobili olmaya aday.

  Toyota’nın Easy Flat teknolojisine sahip tek hareketle katlanabilir arka koltukları, segmentinin en genişlerinden biri olan skyview panoramik cam tavanı ve sınıfının en geniş bagaj alanı gibi avantajlar sunan Yeni Auris Touring Sports, bu özellikleri ile C segmentinde tek olma özelliğini de taşıyor.

  Toyota’nın Avrupa için tasarladığı Yeni Auris Touring Sports İngiltere’de üretilecek. Yeni dış tasarımı yüksek aerodinamik bir performans sunan Yeni Auris Touring Sports’ta, aralarında granit gri, avangard bronz ve ufuk mavisi yeni olmak üzere 9 dış renk seçeneği bulunuyor. Auris Touring Sports, 16 inç alüminyum alaşımlı jantlara sahip.

  Advance ve Premium olmak üzere iki farklı donanım paketi ile sunulan Auris Touring Sports, araç içindeki multimedya uygulamalarıyla eğlenceli bir sürüş imkanı da veriyor. Auris Touring Sports, Toyota’nın “eğlenceli sürüş” anlayışının ürünü olan ve 6.1 inçlik renkli dokunmatik ekran sistemiyle araç içi multimedya sistemi olan Toyota Touch teknolojisine sahip. Auris HB modelinden 285 mm. daha uzun olan Auris Touring Sports, 530 litrelik bagaj hacmi sunarken, bu kapasite Toyota Easy Flat teknolojisine sahip arka koltuklar yatırıldığında 2,047mm’lik uzunluk, 890 mm’lik yükseklik ile 1,658 litrelik sınıf lideri hacime ulaşıyor. 2013 Euro NCAP testlerinden 5 yıldız alan Auris Touring Sports modelinin tüm versiyonlarında, EBD, ABS, BA fren sistemleri, Yokuşta Kalkış Destek Sistemine (HAC), Araç Denge Kontrol Sistemi (VSC), sürücü ve ön yolcu için diz ve yan SRS hava yastıkları ile birlikte 7 hava yastığı standart olarak sunuluyor.

  Enerji absorbe edici ve sağlamlaştırılmış kabini sayesinde ön, arka ve yan çarpma performansı da Auris Touring Sports’un güvenliğini artırıyor. Auris Touring Sports, Türkiye’de 1.6 litre Valvematic benzinli motor ve güçlendirilmiş 1.4 litre dizel motor seçenekleri ile 72 bin 600 liradan başlayan fiyatlarla satışa sunuluyor.

  Okunma Sayısı ; 712

  ‘Bıçak kemiğe dayanmadı, bıçak kemiği kesti’ Benzer Yazılar

  Erdoğan’dan FETÖ Ağzıyla Konuşan Fransız Gazeteciye Tarihi Ayar: ABD’ye Niye Sormuyorsun! Erdoğan, FETÖ ağzıyla konuşan Fransız
  Adalet Bakanlığından Talimat: Soruşturmaları Etkilemeye Çalışanları Kapıdan Kovun Adalet Bakanlığı, Erdoğan’ın ”Babamın oğlu
  Büyük tehlike! Fabrika kurmuşlar İzmir’in Torbalı ilçesinde düzenlenen operasyonda, sahte içki imal edildiği ileri sürülen yaklaşık
  Tunceli’de PKK’nın kış sığınak ve barınaklarına operasyon TUNCELİ’nin Ovacık ilçesi kırsalında PKK terör örgütü mensuplarının
  Büyük merak uyandıran o sır çözüldü! TÜRKİYE’de sabah erken saatlerde gökyüzünde gözlemlenen ışık hüzmesinin Rusların test ettiği

  Toplam 0 Yorum Yapılmış

  Alttaki formu doldurup yorumunuzu ekleyebilirsiniz
  ‘Bıçak kemiğe dayanmadı, bıçak kemiği kesti’ Etiketler