Burc yorumlari

 • koç burçu
 • boğa burcu
 • ikizler burcu
 • yengeç burcu
 • aslan burcu
 • başak burcu
 • terazi burcu
 • akrep burcu
 • yay burcu
 • oğlak burcu
 • kova burcu
 • balik burcu
 • BES’te hedef 33 milyar liralık fon büyüklüğü…

  BES’te hedef 33 milyar liralık fon büyüklüğü...

  BES’te hedef 33 milyar liralık fon büyüklüğü…

  Bireysel emeklilik sisteminde (BES) katılımcı sayısı 4 milyon 384 bini, fon tutarı ise 26 milyar TL’yi aştı. 1.4 milyar TL de devlet katkısı ödendi.

  Vakıf Emeklilik Genel Müdürü Mehmet Bostan, sistemin 2014 yılı hedeflerine ilişkin “2014 yılı bütçesinde devlet katkısı için 1.95 milyar lira ödenek ayrılmış durumda. Bu miktarı da göz önünde bulundurarak bir hesap yaptığımızda, 2014 sonu beklentimiz 33 milyar fon büyüklüğü ile 5 milyon kişiyi aşan katılımcı sayısı” dedi.
  Bostan, Türkiye’de BES’in istenilen ve hedeflenen düzeye gelmesi için kurumsal katılımların artması gerektiğini belirterek, 2012 yılı itibariyle kurumsal katılım oranının Birleşik Krallık’ta yüzde 89, Finlandiya’da yüzde 80, Avustralya’da yüzde 70 ve Hollanda’da ise yüzde 69 olduğunu anımsattı.

  Otomatik katılım geliyor
  Bostan, BES’in hızlı bir büyüme kaydetmesine rağmen kurumsal katılım seviyesinin halen düşük seyrettiğini ifade etti. Geçen yılbaşında yürürlüğe giren değişikliklerle birlikte, sistemde kurumlar için vergi avantajıyla vakıf ve sandıklar için aktarım durumunda farklı avantajlar sunulduğunu anımsatan Bostan şunları kaydetti:
  “Kurumsal katılımları daha fazla artırmak ve sistemi tabana yaymak için ‘otomatik katılım’ uygulaması üzerinde çalışılıyor. Hazırlanan taslağa göre, işe yeni başlayan çalışanların BES’e otomatik olarak katılımı sağlanacak. Ancak, poliçeyi devam ettirip ettirmemenin gönüllü olması bekleniyor. Düzenlemelerin detayları tam olarak bilinmeden etkileri üstüne yorum yapmak güç olmakla birlikte, ‘otomatik katılım’ sürecinin tüm taraflar için kazan-kazan durumu yaratacak şekilde ciddi anlamda desteklendiği hallerde, hem birey hem de sektör için çok olumlu sonuçlar doğuracağını düşünüyoruz.
  Otomatik katılımla sektörde ilk aşamada sisteme dahil olacak yüksek sayıda katılımcı ve yüksek montanlı fon birikimiyle büyük bir ivme yakalanması ve sonrasında sistemin bir dengeye oturması beklenebilir.”

  ‘BES fonlarındaki hisse oranı % 16’

  Mehmet Bostan, OECD ülkelerindeki emeklilik fonlarının fon dağılımı incelendiğinde; 2011, 2012 ve 2013 yıllarında tahvil ve bono ağırlığının çoğu ülkede azaldığını ve buradan çıkan fonların hisse senedi piyasasına kaydığını söyledi.
  OECD ülkelerinde emeklilik fonlarındaki hisse senedi oranının düzenli olarak artarak, 2011’deki yüzde 40.3’ten, 2013’te yüzde 52’ye ulaştığını aktaran Bostan, OECD ülkelerinde görülen trendin bir benzerinin Türkiye’de de görüldüğünü, 2010 yılsonunda yüzde 12 olan BES fonlarındaki hisse senedi oranı, 2013 yılsonunda yüzde 16’ya kadar yükseldiğini vurguladı.
  Bostan, fakat OECD ortalamasının yüzde 40.3 olduğunu hesaba katılırsa, Türkiye’deki BES fonlarındaki hisse oranının hâlâ düşük seviyelerde kaldığını ve bireysel emeklilik fonlarının içindeki kamu borçlanma araçları oranının ise yüzde 60 düzeyinde bulunduğunu kaydetti.

  Okunma Sayısı ; 633

  BES’te hedef 33 milyar liralık fon büyüklüğü… Benzer Yazılar

  Zamlı maaşlar o tarihte ödenecek Emekliler ve memurların zam oranlarının belli olmasının, hesapların yapılmasının ardından, sıra ödemelere
  Köy köy gezerek tatlı satıyor Bitlis’in Güroymak ilçesinde yaşayan Vedat Kandemir Wholesale Jerseys isimli genç, ilçeden aldığı tatlıları
  Müezzinoğlu: Emeklimize adam gibi maaş ödeyelim Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, “Mesela yaşa takılanlara biz
  Cepteki Bozuk Paralar 2 Milyar Liraya Dayandı 2016 yılında tedavüle sokulan 350 milyon madeni parayla beraber Türk halkının cebindeki bozukluklarının
  ÖTV Muafiyeti En Çok Taksicileri Sevindirecek Başbakan’ın ÖTV muafiyeti müjdesi, yaklaşık 1 milyon 200 bin ticari aracı ilgilendiriyor.

  Toplam 0 Yorum Yapılmış

  Alttaki formu doldurup yorumunuzu ekleyebilirsiniz
  BES’te hedef 33 milyar liralık fon büyüklüğü… Etiketler