Burc yorumlari

 • koç burçu
 • boğa burcu
 • ikizler burcu
 • yengeç burcu
 • aslan burcu
 • başak burcu
 • terazi burcu
 • akrep burcu
 • yay burcu
 • oğlak burcu
 • kova burcu
 • balik burcu
 • Bebeğinize bile en az 1 kere kalp taraması yaptırın

  Bebeğinize bile en az 1 kere kalp taraması yaptırın

  Bebeğinize bile en az 1 kere kalp taraması yaptırın

  “Küçük çocuğun okulda kalbi durdu; basket oynarken yere yığıldı, hastanede hayatını kaybetti” haberlerinin son bulması için bu sese kulak verin: “Yeni doğan bebeğiniz dahil, 18 yaşına kadar olan tüm çocuklarınızı bir kere olsun kalp doktoruna götürün ve bir EKG çektirin!”.

  sağlık bakanlığı Türkiye Kamu Hastaneleri İstanbul Bakırköy Bölgesi, bir yılda okula giden 113 bin çocuğun EKG’sini çekerek, riskli gördüklerini hastaneye çağırdı. Ancak çocukların yüzde 35’i aileleri izin vermediği ya da korktukları için taramaya katılmadı. Genel Sekreter Prof. İhsan Bakır, ”Anne babalara sesleniyorum, lütfen çocuklarınızı 6 yaşından önce mutlaka bir kalp doktoruna götürün, EKG çektirin. Okulda ayağınıza kadar gelen taramadan kaçmayın. Ani çocuk ölümlerini el birliğiyle önleyelim” çağrısı yaptı.

  Kamu Hastaneleri İstanbul Bakırköy Bölgesi Genel Sekreterliği, bir yıl önce başlattığı proje çerçevesinde Küçükçekmece ve Esenyurt ilçeleri ile Edirne’de kamu ve özel tüm okullarda, 6-18 yaş çocukları bizzat okullara giderek kalp taramasından geçirdi. 14 pediatrik kardiyolog ve 18 hemşire olmak üzere 42 kişinin görev aldığı projede, 113 bin öğrencinin EKG’si çekilerek, Mehmet Akif Ersoy Göğüs, Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi doktorları tarafından değerlendirmeye alındı.

  İnceleme sonuçları hakkında bilgi veren Genel Sekreter İhsan Bakır,113 bin EKG’nin 54 bininin okunduğunu; kalanının ise okunmaya devam ettiğini söyledi. Çekilen EKG’nin online olarak hastaneye iletildiğini ve doktorlar tarafından sırayla değerlendirildiğini belirten Bakır, amaçlarının 2016 yılına kadar 13 ilçe ve Edirne’nin tamamında 1 milyon öğrenci olduğunu açıkladı.

  Okunan 54 bin EKG’den 9 bininde patoloji bulunduğunu; 3 bininin hastaneye yönlendirildiğini açıkladı. Bakır, bu 3 bin EKG’den ileri tetkik yapılarak 360 çocukta ileride tedbir alınmazsa sorun çıkaracak problemler tespit edildiğini ve çocuklara ilaç verildiğini; eko yapıldığını ya da ameliyat edildiğini anlattı. Bakır, “Kalpten ani ölümler özellikle gençlerde çok görülüyor. Kalbinde pataloji saptadığımız çocukların hiçbirinde belirti yoktu. Bunlar spor yapan, koşan, oynayan çocuklardı. Ama ileriki yıllarda ani kalp durması nedeniyle kaybedilme riskleri çok yüksekti. Bir kısmında ilaç tedavisi verildi ve yapılan girişimlerle hayatları kurtarıldı” dedi.

  ANİ ÖLÜMLERİ ÖNLEMEK İÇİN ÇOK ÖNEMLİ AMA AİLELER İZİN VERMİYOR

  Ancak Bakır, öğrencilerin tamamının EKG’sinin çekilemediğini belirterek, “Kimi öğrenci korkuyor; kiminin de velisi izin vermiyor. Bu nedenle biz 100 öğrenciden 35’inin taramasını yapamadık. Velilere sesleniyorum; lütfen ayağınıza kadar gelmiş bu fırsatı geri çevirmeyin, çocuğunuzun taramadan geçmesine izin verin, onları ikna edin. Allah korusun bunların içinde de hayatını kaybedecek öğrencilerimiz olabilir. Nitekim geçenlerde taramaya katılmayan bir lise öğrencimiz hayatını kaybetti. Belki de kalp rahatsızlığından öldü. Böyle hadiselerle karşılaşmamak için biz ailelere seslenmek istiyoruz. Bu tamamen zararsız, acı vermeyen bir yöntem. Projeyle çocuklarımızın kalbinde bulunan yapısal ve iletimsel yani ritimle ilgili sorunları analiz etmeye çalışıyoruz” dedi.

  0-6 YAŞ MUTLAKA GİTMELİ!
  Bakır, yeni doğan dahil, 0-6 yaş çocuğun mutlaka bir çocuk kardiyologuna muayene ettirerek, EKG’sinin çektirilmesi gerektiğini vurgulayarak; “Bu sinsi ilerleyen bir hastalık. Ani ölümler, kalp nakilleri, ömür boyu ilaç kullanımı gibi istenmeyen durumları önlemek için erken tanı çok önemli. Mutlaka kalp doktoruna çocuklarınızı götürün” çağrısı yaptı.

  Bakır, EKG’nin kalp sorunlarının yüzde 60-70’ihakkında işaret verdiğine dikkat çekerek, “Çocuklarımızın kalbinde bulunan yapısal ve iletimsel yani ritimle ilgili sorunları analiz etmeye çalışıyoruz” dedi.

  Okunma Sayısı ; 466

  Bebeğinize bile en az 1 kere kalp taraması yaptırın Benzer Yazılar

  Islak saçla uyumanın zararları Yoğun bir günün ardından duşa girmek kadar rahatlamaya yardımcı bir şey yok. Fakat bu rahatlık saçlarınızı
  Cinsel hastalık belirtileri Günümüzde yaygın bir sağlık sorunu olarak görülen cinsel hastalık belirtileri sizlere bu tarz bir hastalığa sahip
  Sınav öncesi zihin açıcı yiyecekler Hayatınızın en önemli sınavı yaklaşıyorsa sınav öncesi zihin açıcı yiyecekler tüketerek sınava
  Süt içelim mi, içmeyelim mi? Sağlık alanında artıya, eksi demenin prim yaptığı bir dönemden geçiyoruz. Yıllar süren adeta iğneyle kuyu kazılarak
  Ağız kuruluğunun nedenleri nelerdir? Ağız kuruluğu hemen hemen herkesin yaşadığı sorunlardan biridir. Ağız kuruluğunun nedenleri nelerdir?

  Toplam 0 Yorum Yapılmış

  Alttaki formu doldurup yorumunuzu ekleyebilirsiniz
  Bebeğinize bile en az 1 kere kalp taraması yaptırın Etiketler