Burc yorumlari

 • koç burçu
 • boğa burcu
 • ikizler burcu
 • yengeç burcu
 • aslan burcu
 • başak burcu
 • terazi burcu
 • akrep burcu
 • yay burcu
 • oğlak burcu
 • kova burcu
 • balik burcu
 • BDP artık tabela partisi oluyor

  BDP artık tabela partisi oluyor

  BDP artık tabela partisi oluyor

  BDP yönetimi, uzun tartışmalardan sonra HDP’ye katılma kararı aldı. Karar açıklama ile duyurulurken BDP’li milletvekillerinin en kısa sürede partilerinden istifa edip HDP’ye geçeceği belirtildi.

  BDP yönetimi, uzun tartışmalardan sonra HDP’ye katılma kararı aldı. Karar açıklama ile duyurulurken BDP’li milletvekillerinin en kısa sürede partilerinden istifa edip HDP’ye geçeceği belirtildi.

  Demirtaş katılmadı
  BDP ve HDP milletvekilleri, BDP’nin HDP’ye katılması ve gündemdeki konuları değerlendirmek üzere ikinci kez biraraya geldi. BDP genel merkezinde yapılan toplantıya başkanlık etmesi beklenen BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş’ın katılmaması dikkat çekti. Toplantıya BDP Grup Başkan Vekilleri Pervin Buldan ve İdris Baluken, HDP Eş Genel Başkanları Sebahat Tuncel, Ertuğrul Kürkçü ve iki partinin milletvekilleri katıldı. Toplantıda BDP ve HDP’li bazı milletvekillerinin birleşmeye karşı görüş belirtmesine rağmen HDP’de politikaya devam edilmesi yönünde karar alındı. HDP’de birleşme kararı açıklama ile deklare edildi.

  “Yeni kuruluş sürecini yaşayacağız”
  Toplantı sonrası açıklama yapan HDP Eşbaşkanı Ertuğrul Kürkçü, BDP’li milletvekillerinin HDP’ye katılımı noktasında her iki partinin ortaklaştığını ve bu sürecin en kısa zamanda gerçekleşeceğini söyledi. Kürkçü, “Hedef kitlemize göre yeniden bir şekillendirmeyle, yeni kuruluş sürecini yaşayacağız. HDP grubu sadece meclis grubu olmakla yetinmeyip, Türkiye’nin geleceğine dönük bir süreci kapsıyor. Toplumun tamamının gelecek tercihi olacağız. Bu durum sadece Türkiye’yi değil dünyayı ilgilendiriyor. Buradaki Kürt sorununda çözümün gelişmesi bölgeye ve Ortadoğu’ya da yansıyacaktır” dedi.

  Öcalan’la görüşme Pazar’a
  BDP Grup Başkan Vekili Pervin Buldan ise BDP ve HDP heyedtinin Abdullah Öcalan’la Pazarg ünü görüşme yapacağını belirterek, “Pazar günü adaya gidilerek sayın Öcalan ile görüşme gerçekleştirilecek. Sayın Öcalan ile de bugünkü toplantı sonuçları paylaşılacak. Kendisi HDP’ye büyük önem atfediyor. Türkiye’deki tüm kesimleri kapsaması açısından önemsiyor. Kendisine anlatacağız. Nasıl bir değerlendirme yapacak, onu bilemiyoruz” diye konuştu.

  Resmi bildirim de yapıldı
  Birleşme kararı resmi olarak ta HDP’nin ilgili organlarına iletildi. Miletvekillerinin HDP’ye geçişlerinin teknik alt yapı hazırlanmasından sonra gerçekleşecek. BDP muş milletvekili Demir Çelik, HDP’ye geçişin bir hafta on gün içinde gerçekleşebileceğini söyledi. Çelik, “HDP yönetimine
  grup olarak geçişe hazır olduğumuzu bildirip katılma rkararımızı ilettik. Kongreyi beklemeden HDP’ye geçiş yapılacak” dedi.
  HDP’ye geçiş kararı sonrası iki partide kongre çalışmaları hızlandı. Milletvekillerinin HDP’ye geçişi sonrasında 8 Haziran’da BDP, 22 Haziran’da ise HDP’nin olağanüstü kongresi yapılacak.

  HDP’ye geçiş sancısı
  Haziran’da her iki partinin de eşbaşkanlarının değişmesi bekleniyor. Kongre ile BDP bir süre daha varlığını sürdürecek ve belediye başkanları ile yerel yönetimler BDP çatısı altında faaliyet sürdürecek.
  Gültan Kışanak’ın Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı seçilmesinden sonra tek eşbaşkan olarak faaliyetini sürdüren Selahattin Demirtaş’ın, parti tüzüğündeki 2 dönem kuralı gereği eşbaşkanlığı bırakması bekleniyor. BDP grup toplantısında son iki haftadır Demirtaş’ın yerine HDP eşbaşkanları Sabahat Tuncel ve Ertuğrul Kürkçü konuştu. Demirtaş daha çok çalışmalarına Diyarbakır’da devam ediyor. Demirtaş’ın BDP’nin HDP’ye geçiş kararının verildiği toplantıya katılmamasının parti içinde “kriz mi yaşanıyor” sorularına yolaçtı. Demirtaş’ın uzun süredir eşbaşkanlığa devam etmeme ve gelecek dönem milletvekili adayı olmama eğiliminde olduğu ileri sürülüyor. BDP tüzüğünde her ne kadar eşbaşkanlık, milletvekiliği, belediye başkanlığı ve parti yöneticiliği için 2 dönem kuralı bulunsa da bunun resmi anlamda geçirliliği yok. BDP tabanı ise Demirtaş’ın yeniden eşbaşkanlığa aday olmasını istediği ve baskı kurduğu öğrenildi.
  Pazar günü gerçekleştirilmesi beklenen İmralı ziyaretinde Öcalan’ın, eşbaşkanlık için Demirtaş’ı işaret etmesi halinde durumun değişebileceği ve Demirtaş’ın yeniden aday olabileceği belirtiliyor.

  Okunma Sayısı ; 580

  BDP artık tabela partisi oluyor Benzer Yazılar

  Irak Ordusunun Sincar’a İlerlediği Bilgisini Teyit Ettik! Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, Irak ordusunun Sincar’a ilerlediği ve bazı
  Erdoğan’dan Bürokratlara Mesaj: Şikayetler Alıyorum, Versin İstifasını Çeksin Gitsin Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sorumluluk almaktan
  Başbakan Yıldırım’dan Özkul ve Boysan Ailelerine Taziye Telefonu Başbakan Binali Yıldırım, Münir Özkul’un kızını ve Aydın Boysan’ın
  Bu Kimlik Türkiye’de Tek! Doğum Tarihi Hanesinde Gün ve Ay Yazmıyor Karabük’te 76 yaşındaki yaşlı kadının kimliğinde ay ve gün
  Eşini kabustan çekti aldı Şile açıklarında 9 kişilik mürettebatıyla batan “Bilal Bal” isimli kuru yük gemisinde makine yağcısı

  Toplam 0 Yorum Yapılmış

  Alttaki formu doldurup yorumunuzu ekleyebilirsiniz
  BDP artık tabela partisi oluyor Etiketler