Burc yorumlari

 • koç burçu
 • boğa burcu
 • ikizler burcu
 • yengeç burcu
 • aslan burcu
 • başak burcu
 • terazi burcu
 • akrep burcu
 • yay burcu
 • oğlak burcu
 • kova burcu
 • balik burcu
 • Aşırı spor vücudu erken yaşlandırıyor

  Aşırı spor vücudu erken yaşlandırıyor

  Aşırı spor vücudu erken yaşlandırıyor

  Bir sporu aşırı derecede yapmanın, vücudun erken yaşlanmasına neden olduğu bildirildi.

  Zirve Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Cımbız, yaptığı yazılı açıklamada, zayıflama ve fitness programları adı altında yapılan sporların vücuda zarar verebildiğini belirtti.

  Omurga problemi yaşamamak için uygun egzersiz programlarının yapılması gerektiğini ifade eden Cımbız, “Hareketsiz yaşam vücut için ne kadar zararlıysa, zayıflama ve fitness programları adı altında yapılan sporlar da en az hareketsiz yaşam kadar zararlı olabilir” ifadelerini kullandı. Düzenli ancak vücuda zarar vermeyecek egzersizler yapılması gerektiğini vurgulayan Cımbız, şunları kaydetti:

  “İskelet yapısında ortalama 600 kas bulunuyor. Kasları ve eklemlerin etrafını saran fasia dediğimiz yapılar bulunmaktadır. Bu fasialar sayesinde vücudumuzdaki kaslar tek bir kasmış gibi hareket ederler. Bu nedenle yaptığımız en basit harekette bile yüzlerce kas çalışmaktadır. Kasların kuvvetini ve esnekliğini devam ettirebilmesi için günlük yaşamda devamlı hareket etmek zorundayız.

  Yeterli hareket yapılmadığı zaman kaslar zayıflar ve esnekliğini kaybederek sertleşir. İnsanlar bu durumu daha çok kas ve eklem ağrısı olarak hissederler. Günlük yaşamda yaptığımız hareketler yeterli olmadığı durumlarda vücudumuzdaki kasların kuvvetini devam ettirmek için düzenli egzersiz programları uygulamamız gerekir. Öte yandan bir sporu aşırı derecede yapmak veya profesyonel sporlarla uğraşmak vücudun erken yaşlanmasına neden olur.”

  OFİS ORTAMI BEL FITIĞI NEDENİ
  Cımbız, bel bölgesine binen yüklerin oturma pozisyonunda en yükseğe çıktığını vurguladı. Ofis ortamı ve hareketsiz yaşamın bel fıtıklarının en önemli nedenlerinden olduğunu aktaran Cımbız, şu değerlendirmede bulundu:

  “Oturma pozisyonunda bele binen yükler arttığı için bu durumdaki insanlarda bel fıtığı daha fazla görülmektedir. Öte yandan herhangi bir kanepede dengesiz pozisyonlarda dinlenmek omurga problemlerine neden olabilir. Kendimizi o anda rahat hissettiğimiz ancak vücudumuz için oldukça rahatsız pozisyonlarda televizyon seyretmek, oturma pozisyonunda uzun süre çalışmak, bilgisayar kullanmak veya uzun süre araba kullanmak omurga problemlerinin oluşumunda en önemli risk faktörleridir.”

  Okunma Sayısı ; 634

  Aşırı spor vücudu erken yaşlandırıyor Benzer Yazılar

  Islak saçla uyumanın zararları Yoğun bir günün ardından duşa girmek kadar rahatlamaya yardımcı bir şey yok. Fakat bu rahatlık saçlarınızı
  Cinsel hastalık belirtileri Günümüzde yaygın bir sağlık sorunu olarak görülen cinsel hastalık belirtileri sizlere bu tarz bir hastalığa sahip
  Sınav öncesi zihin açıcı yiyecekler Hayatınızın en önemli sınavı yaklaşıyorsa sınav öncesi zihin açıcı yiyecekler tüketerek sınava
  Süt içelim mi, içmeyelim mi? Sağlık alanında artıya, eksi demenin prim yaptığı bir dönemden geçiyoruz. Yıllar süren adeta iğneyle kuyu kazılarak
  Ağız kuruluğunun nedenleri nelerdir? Ağız kuruluğu hemen hemen herkesin yaşadığı sorunlardan biridir. Ağız kuruluğunun nedenleri nelerdir?

  Toplam 0 Yorum Yapılmış

  Alttaki formu doldurup yorumunuzu ekleyebilirsiniz
  Aşırı spor vücudu erken yaşlandırıyor Etiketler