Burc yorumlari

 • koç burçu
 • boğa burcu
 • ikizler burcu
 • yengeç burcu
 • aslan burcu
 • başak burcu
 • terazi burcu
 • akrep burcu
 • yay burcu
 • oğlak burcu
 • kova burcu
 • balik burcu
 • ABD Türk şirketlerine ‘çelik’ kıskaç attı!..

  ABD Türk şirketlerine ‘çelik’ kıskaç attı!..

  ABD Türk şirketlerine ‘çelik’ kıskaç attı!..

  Bazı Türk şirketlerinin Amerika’da ucuz çelik sattıkları iddiasıyla ABD Ticaret Bakanlığı tarafından anti-damping soruşturması başlatıldı.

  ABD Ticaret Bakanlığı, Amerika’da ucuza çelik satan Türk şirketlerine anti-damping soruşturması başlattı. Amerikan şirketlerinin, Türklerin fiyat kırdığını öne sürerek yaptıkları şikayet üzerine başlatılan soruşturmada, Türk şirketlere geçici vergi cezaları kesildi.
  Amerikan Ticaret Bakanlığı tarafından Türkiye ve Meksika menşeili, demir ve alaşımsız çelikten çubukların ithalatına karşı geçen yıl 4 Eylül’de bir anti-damping ve telafi edici vergi soruşturması başlatılmıştı. Bu yılın 19 Şubat tarihinde de ABD Ticaret Bakanlığı, devlet sübvansiyonu ile ilgili soruşturmanın ön sonuçlarını açıklamış ve örneklemeye konu olan firmalar için de sübvansiyon oranlarını önemsiz bulmuştu.
  İnceleme devam ediyor
  ABD’nin aynı ürünler için başlattığı anti-damping davası içinse karar 18 Nisan’da açıklandı. Türk şirketlerinden İçdaş için yüzde 2.64 oranında düşük bir indirim kararı çıktı. Türk çelik boru üreticilerinden Borusan’ın Erdemir’den aldığı coil/rulo fiyatının, piyasa fiyatlarından düşük olması ve Erdemir’in devlet kontrolünde olduğuna hükmedilmesi sonucu Borusan’a yüzde 25.76, Tosçelik’e de yüzde 1.67 geçici vergi konulmasına karar verildi. Meksika şirketlerindeyse yüzde 10.66 ila 66.7 oranlarında damping marjı olduğu kararına varıldı.
  İçdaş’ın Milliyet’e yaptığı açıklamada, “Bu karar, ön soruşturmanın sonucu. Kesin karar henüz daha verilmedi. Mayısta Amerikan makamları inceleyecek. Soruşturma, ABD’li şirketlerin şikayeti üzerine gerçekleşti. Avukatlarımız bu konuda çalışıyor” denildi.

  ‘Karar lehimize çıkacak’
  Çelik İhracatçıları Birliği Başkanı Namık Ekinci, kararla ilgili şunları söyledi:
  “ABD Ticaret Bakanlığı, 19 Şubat’ta sübvansiyonla ilgili soruşturmanın ön sonucunda, Türk çelik sektörünün devlet desteği almadığı görüşüne varmıştı. Şimdiyse inşaat çeliğiyle ilgili anti-damping soruşturmasının ön kararında Türk firmalarından birinde çok düşük damping marjı tespit etti. 15 Temmuz’da yapılacak dinleme toplantısı sonrası kesin karara varılacaktır. Bu konuda ABD Ticaret Bakanlığı’nın adil yargılama yapacağına ve kararın lehimize çıkacağına inanıyoruz.”

  Okunma Sayısı ; 638

  ABD Türk şirketlerine ‘çelik’ kıskaç attı!.. Benzer Yazılar

  Zamlı maaşlar o tarihte ödenecek Emekliler ve memurların zam oranlarının belli olmasının, hesapların yapılmasının ardından, sıra ödemelere
  Köy köy gezerek tatlı satıyor Bitlis’in Güroymak ilçesinde yaşayan Vedat Kandemir Wholesale Jerseys isimli genç, ilçeden aldığı tatlıları
  Müezzinoğlu: Emeklimize adam gibi maaş ödeyelim Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, “Mesela yaşa takılanlara biz
  Cepteki Bozuk Paralar 2 Milyar Liraya Dayandı 2016 yılında tedavüle sokulan 350 milyon madeni parayla beraber Türk halkının cebindeki bozukluklarının
  ÖTV Muafiyeti En Çok Taksicileri Sevindirecek Başbakan’ın ÖTV muafiyeti müjdesi, yaklaşık 1 milyon 200 bin ticari aracı ilgilendiriyor.

  Toplam 0 Yorum Yapılmış

  Alttaki formu doldurup yorumunuzu ekleyebilirsiniz
  ABD Türk şirketlerine ‘çelik’ kıskaç attı!.. Etiketler